יפה גולן – להאמין. להעז. להגשים / פרק 30

האזינו לפרק מספר 30 בספר "להאמין. להעז. להגשים" / יפה גולן:

בעיית הבעיות שעימה נאלצנו להתמודד היתה נושא המימון. שברנו את הראש כיצד אפשר לעזור לזכאים לקנות את הזכויות בעזרת הלוואה שתתקבל בחו"ל, ותוחזר על ידי חלק מהפנסיה הגרמנית.

התכנון המקורי לפתרון הבעיה היה להגיע להסדר עם בנקים בחו"ל. אחד הבנקים בגרמניה נתן הלוואות גישור קצרות טווח שהתאימו למקרים שבהם אנשים היו צריכים לקנות את הזכויות, ובו בזמן אמורים היו לקבל סכום רטרואקטיבי שכיסה את סכום ההלוואה ואף יותר מכך. הצורך בהלוואה נבע מכך שהגרמנים סירבו לקזז את הסכום המגיע למבוטח מסכום ההשקעה, ולמעשה דרשו את הכסף עוד לפני ההחזר הרטרואקטיבי, בתאריך יעד שנקבע מראש, ללא איחורים.

עו"ד פרי ניסה להגיע להסדר עם אחד הבנקים בגרמניה בדבר הלוואה ארוכת טווח, לכמה שנים, עבור מי שאין לו זכאות לסכום רטרואקטיבי, אך הבנק לא היה מעוניין להיכנס לנושא. במסגרת החיפושים נפגש עם נציגי בנקים רבים ועם נציגי גופים פיננסיים אחרים, אולם לאיש לא היה פתרון לבעיה. "פניתי אפילו למתווכים", סיפר לי באחת משיחותינו, "אבל ללא תוצאה לצערי".

"אני מוכנה להיות המתווכת", אמרתי בפתאומיות, "ולקבל את התמורה על התיווך, כפי שאתה מציע לאחרים".

"כן, בטח", הפטיר בחוסר אמון.

הזלזול לא ריפה את ידיי. ידעתי שאם אצליח לסגור עסקה שבסופו של דבר תצא לפועל, פרי יתגמל אותי בהתאם, לפי המקובל במשק לתיווך בעסקאות מסוג זה. סמכתי עליו, והחלטתי לנסות. יצרתי קשר עם לקוח שהכרתי בבנק, והיה איתי ביחסי ידידות. זכרתי שבזמנו הוא הסתייע בחברה מחו"ל לצורך הקמת מפעל בארץ. נפגשנו, ושאלתי אותו האם הוא יודע על מקור מחו"ל שנותן הלוואות בתחום המסוים שהתאים לי.

לשמחתי, אותו לקוח סיפר לי שבדיוק כרגע נמצא בארץ אדם בשם מנשה, שסייע לו בנושא דומה. ידידי נתן לי את מספר הטלפון שלו וצייד אותי בכמה עצות שימושיות.

כשהתקשרתי למנשה, ישראלי לשעבר שהשתקע בקנדה, התברר לי שזהו יומו האחרון בישראל לפני שובו לקנדה. עניינתי אותו בנושא המימון לרכישת זכויות לתושבי ישראל, והוא קלט את הפוטנציאל באופן מיידי.

היה ברור לחלוטין כי העסקה השתלמה לכל הצדדים. למנשה השתלם, משום שהיה מדובר במימון לקבוצה גדולה של אנשים, שהחזרו מובטח על ידי קבלת חלק מתשלומי הפנסיה החודשית של הביטוח הלאומי הגרמני. לפרי העסקה השתלמה, משום שמימושה היה מאפשר לו להציע מסלולי מימון ללקוחות עתידיים שבדרך אחרת לא היו יכולים לממן את רכישת הזכויות. ככל שיותר לקוחות יירשמו, שכר הטרחה יגדל כמובן.

לאחר שמנשה הביע עניין רב והסכים לדחות את שובו לקנדה, תיאמתי עבורו פגישה עם פרי. מנקודה זו השניים המשיכו את המשא ומתן ביניהם. עבודת התיווך שלי הושלמה. המשא והמתן עם החברה הקנדית נמשך בשיא המרץ. פרי ניהל עימם שיחות טלפון ארוכות, ולאחר מכן היתה תקופה ארוכה שבמהלכה לא שמענו מהם דבר. על אף שהיינו צריכים מסגרת אשראי בהקדם, לא רצינו לנדנד, כדי שהקנדים לא יחשבו שאנחנו מחזרים אחריהם יותר מדי וכך כוחנו יפחת במשא ומתן.

לאחר כמה חודשים הרגשתי שעבר כבר מספיק זמן והיתה לי תחושה פנימית שהעסקה אמורה להבשיל ולהיסגר. "מה מצב הדרכון שלך", שאלתי את פרי. הוא השיב שתוקף הדרכון פג ושצריך לחדש אותו.

"אני אוציא עבורך דרכון, משום שבקרוב תצטרך לנסוע", בישרתי לו.

וכך היה. ביום שישי קיבלנו טלפון מנציגי החברה, וביום ראשון פרי כבר צריך היה להגיע לקנדה לליבון הפרטים האחרונים. למעשה, מאותו יום שישי החל לנסוע לשם לעתים קרובות, לצורך סגירת העסקה. התחלתי לחוש מנוטרלת במידה מסוימת, משום שפרי לא התלהב לנדב יותר מדי פרטים על ההתקדמות שלו בנושא. היה נדמה לי שהוא שכח שהעסקה נולדה בזכותי. למרות התנהגותו המוזרה, המשכנו לעבוד כצוות וניסינו לקדם כמה שיותר את מערך ההלוואות, עד לחתימה על העסקה.

בינתיים, נזקקנו למימון דחוף עבור קבוצת לקוחות שהיו מאבדים את הזכויות הרטרואקטיביות שלהם אם לא היינו מממנים בזמן את זכויות הפנסיה שלהם. הואיל והעסקה הגדולה עדיין לא נסגרה, לא ידענו מהיכן לגייס כסף עבור אותם אנשים. החלטנו לקחת הלוואה, ונזקקנו לשם כך לאישור מיוחד של בנק ישראל.

קבעתי פגישה עם אפרים דברת, סמנכ"ל משרד האוצר ליחסים בינלאומיים, ונסעתי לירושלים עם פרי, שיחסיו עם דברת לא היו טובים במיוחד. הסברתי לדברת מהי מטרת ההלוואה, והצלחתי לשכנע אותו שמדובר בפעולה לטובת תושבי המדינה. לתדהמתנו, דברת אישר את מה שביקשנו במהירות מרשימה. כשיצאנו מהפגישה, פרי ממש סירב להאמין שהכול אושר. "בפעמים האחרונות שנפגשתי איתו הוא היה בלתי נסבל", אמר בפליאה מרובה. "לא חשבתי שיאשר את בקשתנו".

לאחר זמן קצר נסעתי לחופשה באנגליה. בין היתר, ניסיתי למצוא בחו"ל מקורות מימון נוספים לתוכנית ההלוואות, אך לצערי לא הצלחתי לשוב עם שום דבר סגור.

פורסם בקטגוריה יפה גולן - להאמין להעז להגשים - פרקים 26-30, עם התגים , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *