יפה גולן – להאמין. להעז. להגשים / פרק 38

האזינו לפרק מספר 38 בספר "להאמין. להעז. להגשים" / יפה גולן:

למרות דמי השכירות הנמוכים, הלחץ הכלכלי הלך וגבר. שיעורי הנהיגה של אלי לא הספיקו לכסות אפילו חלק קטן מהחובות, שלא לדבר על כלכלת הבית השוטפת. המצוקה הגדולה גרמה לי לקחת הימור ענקי. פרסמתי מודעה קטנטונת בעיתון בנוגע למתן ייעוץ חינם בנושא הפנסיה הסוציאלית, כלומר בקשר לחוק החדש. כל מה שידעתי בנושא היה מה שעו"ד רפנהגן אמר לי, שאולי יהיה חוק.

זו היתה ירייה מהמותן, אך אנשים החלו להגיע. היו שזכרו אותי לטובה מהתקופה שבה הייתי מנהלת אצל פרי. אחרים התעניינו בחוק החדש, והגיעו ללא היכרות מוקדמת איתי. כל מי שבא להירשם שילם מאתיים שקל על חשבון שכר הטרחה, ועל הקבלות נרשם: "הסכום ששולם יוחזר אם לא יאושר החוק".

מי שכבר הגיע או צלצל לא פנה יותר למקום אחר. רבים אמרו שהקול שלי משדר אמינות. למי שתהה מדוע אני מקבלת קהל בחדר בבניין מצחין ליד התחנה המרכזית, הסברתי שהמיקום חשוב לי במיוחד, כדי שללקוחות מבוגרים יהיה קל ונוח להגיע אליי מרחבי הארץ.

הלקוחות החלו לזרום, והפעם הגיעו גם רבים מלקוחותיו של פרי. לכמה מהם היתה תלונה זהה: כיצד זה שהם אינם מקבלים את הסכום הפנוי, כלומר הסכום שנותר לאחר קיזוז ההלוואה, אלא רק חלק קטן ממנו.

כמה מהלקוחות היו שרויים בבלבול מוחלט בקשר לזכויות הפנסיה שלהם. מדי שנה, בחודש יולי, שולח הביטוח הלאומי הגרמני למקבלי הפנסיה טופס מיוחד, שבאמצעותו הם אמורים לאשר בבנק שהם עדיין חיים. בטופס מופיעים גם פרטים על גובה הפנסיה החודשית המגיעה להם, בתוספת עליית המדד בגרמניה. כמו כן, הטופס מפרט את הסכום המופנה להחזר ההלוואה, ואת הסכום הפנוי המיועד להגיע אליהם. אנשים החלו לתהות מדוע הסכום שהגיע אליהם היה נמוך בהרבה.

לקוחות נוספים סיפרו כי כאשר התלוננו על הפער בין הסכום הפנוי וסכום ההחזר נענו כי הדבר אינו באחריות הארגון, וכי יתרת הסכום משולמת לביטוח בחברת שמשון. יתרה מכך, הפרטים אודות פרמיות הביטוח ששולמו לחברת שמשון בעבור ביטוח חיים, למקרה של פטירתם לפני מועד פרעון ההלוואה, נותרו חסויים מעיני הלקוחות. כאשר פנו לשמשון בניסיון לברר מה עלה בגורל כספם, סירבה החברה למסור כל מידע.

"אתה לא הלקוח", ענו בחברת שמשון, "הארגון למימוש האמנה הוא הלקוח שלנו, ואנו לא מורשים לתת לך מידע".

כמה שנים מאוחר יותר, בשנת 1994, הגישה העמותה להגנה על זכויות הפנסיה עתירה לבג"צ, אשר דרשה מהארגון למימוש האמנה לחשוף מידע על ביטוח הלקוחות.

בין היתר, הוזכר בעתירה סיפורו של יעקב קודלו, לקוח של פרי אשר נתן הוראה לביטוח הלאומי הגרמני להעביר את הסכום הפנוי לחשבון בארץ ולא בגרמניה. פרי תבע אותו על הפרת ההסכם עם הארגון ובפסק הדין נחשף כי בעבור קודלו שולמו פרמיות ביטוח מגולמות מראש לשמשון בשיעור של מאתיים ושניים אלף מארק גרמני. זאת, על אף שבחקירת מנהלת ביטוח חיים של שמשון נמצא כי פרמיות הביטוח שלו היו בסכום של פחות מארבעה מארקים. בפסק דין זה החל להיחשף קצה הקרחון של מעללי פרי, וכיצד נוהל מערך ביטוחי ההלוואות בדרכים לא כשרות.

באותה תקופה התחלתי גם אני להבין כי מבנה האשראי שסיפק הארגון למימוש האמנה ללקוחותיו הנו בעייתי ביותר. אולם בו בזמן המשכתי לקדם במלוא המרץ ותשומת הלב את ענייני הרישום לחוק החדש. הלקוחות לא הפסיקו להגיע, וכחודש לאחר תחילת ההרשמה שכרתי חדר נוסף בבניין, והעסקתי עובדים כדי לעמוד בעומס הפניות.

פורסם בקטגוריה יפה גולן - להאמין להעז להגשים - פרקים 36-40, עם התגים , , , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *