פרק 39: אריק השרמנטי והמזימה – מתוך "ללא מורא"/ יפה גולן

במאות הלקוחות החדשים שפתחו חשבון בסניף חנקין היה גם בן של קבלן ידוע, שירש ממון רב מאביו. בעל החשבון היה בחור גבוה בן שלושים וחמש בשם אריק, אשר עסק במסחר ושיווק של מכשירי חשמל, וניהל מחזור כספי מכובד ביותר. הגעתו לבנק היתה תמיד מלווה בתחושות התפעלות מצד הסובבים אותו. הוא היה חונה מול הבנק, טורק את דלת מכוניתו האמריקאית בצבע כחול מטאלי, ונכנס לסניף בצעד זריז ומלא ביטחון. הפקידים, והפקידות בפרט, אהבו את האיש. רבים נהגו להתייעץ עימו בענייני עסקים, ועיני הפקידות חייכו בשובבות כשהיה מפלרטט עימן.

באחד הבקרים, בשנת 1982, עברתי כהרגלי על ערימת ההמחאות שהגיעו לסניף והמתינו לאישור. בהן היתה המחאה מסניף בתל אביב אשר טיפל בתיירים רבים, והתאפיין בפעילות ענפה במחלקת מטבע חוץ. הסכום שנדרש לאישור היה גבוה למדי, והמושך היה בנו של הקבלן, אריק השרמנטי. בזמן שחככתי בדעתי אם לאשר את ההמחאה החריגה או לא, הבחנתי כי על גבי ההמחאה הופיע כבר אישור למשיכה שניתן בטלפון על ידי פקיד מחלקת האשראי בסניף. על פי הנהלים, במקרה שכזה לא היה עוד צורך באישור שלי והפעולה יכלה להתבצע על סמך אישור הפקיד בלבד.

כיומיים לאחר מכן הגיעה למשרדי רשימת יתרותיהם של לקוחות הסניף. שמתי לב שחשבונו של אריק נמצא בחריגה גדולה עקב משיכת ההמחאה. מופתעת, הלכתי לבדוק בעצמי, משום שלא זכרתי מי אישר את המשיכה. לאחר הבירור הבנתי שאת המשיכה אישר יואב, פקיד האשראי, מה שנראה כתמוה עוד יותר, לאור העובדה שבימים הללו יואב היה בשירות מילואים. מוטרדת מהעניין, חששתי שמישהו השתמש בשמו לאישור ההמחאה והחלטתי להיכנס לעובי הקורה בהזדמנות הראשונה.

לאחר כמה ימים הבחור הגבוה נכנס לסניף. המתנתי כמה רגעים, ניגשתי אליו, וביקשתי בלבביות להזמינו למשרדי לכוס קפה ולשיחת חולין. מפגינה חמימות כתמיד, שאלתי לשלומו ואף הובלתי את שיחתנו למחוזות אישיים יותר. מצחקק, סיפר לי אריק על ידידותיו הרבות ועל כך שעדיין איננו חפץ בקשר מחייב. בעוד שיחתנו זורמת, שאלתי אותו כבדרך אגב אם הוא מכיר את הסניף התל אביבי שלנו. "ודאי שאני מכיר," השיב, "ויפה, אני אספר לך משהו, אבל שיישאר בינינו," הוסיף. "אני מכיר אנשים שמצליחים להשיג שם כל סכום שהם רוצים; יש להם פשוט שיתוף פעולה מבפנים," הדגיש עם חיוך מרוצה, עיניו עוקבות אחר שלי. "למה אתה מתכוון 'מבפנים'?" הקשיתי. "אחד מהחבר'ה נמצא בקשר עם אחת הפקידות, רווקה ממחלקת האשראי, ובחדר המיטות היא מספרת לו על כל הנעשה בסניף," סיפר. "תדעי לך, יש להם שם דלת פתוחה והם מקבלים את כל מה שהם רוצים, גם ללא ביטחונות."

פורסם בקטגוריה יפה גולן - ללא מורא - פרקים 36-39, עם התגים , , , . אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *